Polub nas na Facebooku

Organizator:

Partnerzy:

DZIAŁAJ

BĄDŹ

AKTYWNY

Czy posiadanie długich nóg zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita?

 

Nowe badania sugerują, że może tak być.

 

Wcześniejsze badania powiązały ryzyko zachorowania na raka do wzrostu sugerując, że wyższe osoby mogą być bardziej podatne na choroby niż osoby niższe. Nowe badanie wskazuje podobnie, ale przedstawia nieco bardziej szczegółowe fakty.

 

Badania pokazują, że mężczyźni z dłuższymi nogami mają 42 procent większe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, niż ci z krótszymi nogami. Badania nie wykazały istotnych różnic w ryzyku raka w zależności od długości nóg u kobiet.

 

Wcześniejsze badania wskazywały, że związek pomiędzy wysokością i ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego wynika z faktu, że ludzie wyżsi mają większe jelita, a zatem więcej komórek okrężnicy, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów. Nowe badanie bada inne wyjaśnienie.

 

Naukowcy kierowani przez Guillaume Onyeaghala (doktoranta na Uniwersytecie w Minnesocie) stwierdzili, że zwiększone ryzyko zachorowania na raka jelita grubego u wyższych ludzi może być spowodowane wzrostem poziomu hormonów wzrostu, które wpływają na długość nóg w okresie dojrzewania. Większy wzrost układu kostnego w tym okresie rozwoju jest częściowo spowodowany insulinopodobnym czynnikiem wzrostu, którego wyższy poziom zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

 

W związku z tym, badacze wysnuli hipotezę, że zwiększona obecność tego hormonu wzrostu, a nie większej powierzchni okrężnicy, jest decydującym czynnikiem, który zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego u wyższych osób.

 

Taka hipoteza z pewnością wymaga dalszych badań i dogłębnej analizy, zanim zostanie udowodniona, ale prezentuje nowe spojrzenie na badania dotyczące raka jelita grubego i biologicznych czynników ryzyka.

 

źródło: www.beseengetscreened.com/blog/can-having-long-legs-increase-your-colon-cancer-risk

 

 

Są już z nami:

Patronat honorowy:

Partnerzy:

Wspierają nas:

Patroni medialni:

Kontakt:

ABK Grupa, tel.: +48 22 401 22 16, e-mail: kontakt@rakjelita.pl

„Rak Jelita Polska”, strona www oraz podmiot prowadzący program nie są odpowiedzialne za jakiekolwiek medyczne usługi, zabiegi, diagnozy lub leczenie.

To lekarz lub lekarze prowadzący pacjenta są wyłącznie odpowiedzialni za przeprowadzenie i stosowanie usług oraz zabiegów medycznych.

Wyłączną wolą lekarza lub pacjenta jest skorzystać lub nie z informacji oferowanych w ramach „Rak Jelita Polska”.

 

Informacje zawarte na stronie „Rak Jelita Polska” mają stanowić podstawę do budowania świadomości choroby. Wszystkie materiały są wyłącznie informacyjne

i nie mają intencji ani zamiaru zastępowania usług medycznych specjalistów oraz nie mogą być jako takie traktowane.

 

 

ABK Grupa 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone.

www.abkgrupa.pl