Polub nas na Facebooku

Organizator:

Partnerzy:

DZIAŁAJ

BĄDŹ

AKTYWNY

Rekonwalescencja (osób chorych onkologicznie) poprzez sport

 

Każda osoba, która ma za sobą chorobę oraz intensywne leczenie, wie, jak wygląda walka z przeciwnościami. Okres rekonwalescencji i powrotu do sił jest czasem, który warto sobie dobrze zaplanować. W moim przypadku czynnikiem wspomagającym powrót do zdrowia był sport.

 

Po okresie chemioterapii zaczęłam chodzić na regularne spacery, które trwały ponad pół roku. Po tym czasie zaplanowałam zapisanie się na siłownię, gdzie nadal zamierzałam spacerować, tyle, że po bieżni, w ogrzanym miejscu, gdzie nie groziłoby mi zaziębienie. W szybkim czasie zaczęłam wprowadzać kolejne ćwiczenia, aż w rok doszłam do pełnego spektrum ćwiczeń siłowych. Treningi stały się dla mnie formą autoterapii, podczas której mam możliwość skanalizowania stresu pochorobowego.

 

Wielu pacjentów onkologicznych cierpi na „syndrom ozdrowieńca”, który polega na tym, że po wyzdrowieniu powraca silny lęk, że choroba wróci i zaatakuje. Tak negatywne emocje trzeba dobrze rozładować, sport daje właśnie taką możliwość. Uczucie samozadowolenia, które stanowi element pojawiający się po każdym treningu, niweluje zmęczenie psychiczne, co zmniejsza ryzyko depresji. Poza tym aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na cały organizm, usprawnia pracę wszystkich narządów, wzmacnia ogólną odporność na infekcje, stabilizuje ciśnienie krwi. Systematycznie ćwiczenia powoduje zmiany w mięśniach szkieletowych oraz kościach, dzięki temu zwiększa się siła, wentylację płuc, a wraz ze wzrostem wydolności rośnie objętość przepływającej krwi, co oznacza, że organizm jest lepiej zaopatrzony w tlen.

 

       

 

Sport kształtuje charakter:

  • Sport uczy cierpliwości - musimy dążyć wytrwale do osiągnięcia celu, ponieważ efekty pojawiają się dopiero po czasie.
  • Sport uczy dyscypliny - trening to walka z samym sobą, z własnymi słabościami.
  • Sport uczy koncentracji - aby osiągnąć pożądany efekt, należy skupić się na celu i konsekwentnie do niego zmierzać.
  • Sport uczy panowania nad sobą - stajemy się bardziej odporni na porażki i bardziej odważni.
  • Sport uczy pewności siebie - atrakcyjniejszy wygląd wpływa na polepszenie samopoczucia.

 

Pacjent onkologiczny może jak feniks powstać z popiołów swojej słabości i stawić czoło nowym wyzwaniom, które dadzą solidny fundament do innych działań podejmowanych w życiu osobistym i zawodowym. Najważniejsze jest to, aby zrobić pierwszy krok i wyznaczać sobie małe, krótkoterminowe cele. Z czasem stają się one coraz bardziej długoterminowe, nie należy jednak przesadzać na początku i próbować osiągnąć zbyt wiele. Pewność przychodzi z czasem, a najlepszą dla niej glebą jest wytrwałość i konsekwencja. To, co w dniu obecnym jest trudne po kilku miesiącach staje się rutyną. Podejmowanie rękawicy na przekór przeciwnościom i praca nad sobą, zawsze przynoszą wymierne efekty.

 

 

Bez względu na ograniczenia, jakie posiadamy zawsze istnieje odpowiednia dla danej osoby forma aktywności ruchowej, którą można podejmować. Samorealizacja oraz integracja ze zdrowymi ludźmi przyspieszają regenerację organizmu, a przede wszystkim wzmacniają duchowo. Rak to nie wyrok, to zmiana perspektywy.

 

Z życzeniami zdrowia

Maria Nowak

 

Zdjęcia wykonane dzięki uprzejmości Planeta Fitness w Słupsku (www.planetafitness.com.pl).

Fot.: Monika Lesner-Mączyńska (m8mfotografia.pl).

 

 

Są już z nami:

Patronat honorowy:

Partnerzy:

Wspierają nas:

Patroni medialni:

Kontakt:

ABK Grupa, tel.: +48 22 401 22 16, e-mail: kontakt@rakjelita.pl

„Rak Jelita Polska”, strona www oraz podmiot prowadzący program nie są odpowiedzialne za jakiekolwiek medyczne usługi, zabiegi, diagnozy lub leczenie.

To lekarz lub lekarze prowadzący pacjenta są wyłącznie odpowiedzialni za przeprowadzenie i stosowanie usług oraz zabiegów medycznych.

Wyłączną wolą lekarza lub pacjenta jest skorzystać lub nie z informacji oferowanych w ramach „Rak Jelita Polska”.

 

Informacje zawarte na stronie „Rak Jelita Polska” mają stanowić podstawę do budowania świadomości choroby. Wszystkie materiały są wyłącznie informacyjne

i nie mają intencji ani zamiaru zastępowania usług medycznych specjalistów oraz nie mogą być jako takie traktowane.

 

 

ABK Grupa 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone.

www.abkgrupa.pl