Rak Jelita Polska jest głosem społeczności, borykającej się z problemem raka jelita grubego.
Założenia i polityka
Program daje stały dostęp do opartych na dowodach naukowych, wysokiej jakości programów leczenia, usług i zabiegów, dostarczając najnowszych oraz aktualnych informacji, mających wpływ na leczenie pacjenta.
Od profilaktyki i badań przesiewowych, do szybkiego rozpoznania i operacji, poprzez większą dostępność opcji leczenia i odpowiednie finansowanie badań, „Rak Jelita Polska” opowiada o wszystkich aspektach choroby.
Staramy się artykułować głośno i wyraźnie wszystkie aspekty choroby, o której ludzie mówią niechętnie.
We współpracy z Polskim Klubem Koloproktologii staramy się sugerować praktyczne rozwiązania, których celem ma być osiąganie lepszych wyników w leczeniu zachorowań.
Program „Rak Jelita Polska” ma na celu podnoszenie świadomości społecznej i zrozumieniem raka jelita grubego, a także promowanie znaczenia wczesnego wykrywania w skutecznym leczeniu tej choroby.
Świadomość stanowi podstawę wiedzy, postaw i zachowań, które mogą pomóc chronić ludzi przed tą zbyt powszechną chorobą.
Kilka lat temu Profesor Marek Szczepkowski, Ordynator Klinicznego Oddziału Chirurgii Wewnętrznej i Kolorektalnej, Szpitala Bielańskiego w Warszawie zorganizował spotkanie lekarzy pierwszego kontaktu pracujących w prywatnych klinikach w Warszawie. Spotkanie miało na celu przekazanie informacji o wczesnych objawach raka jelita grubego i uczulenie pacjentów na konieczność wczesnych badań. Zaproszenia zostały rozesłane przez przedstawiciela medycznego jednej ze światowych firm farmaceutycznych. Na spotkanie nie przybył nawet jeden lekarz!
Ten przykład pokazuje zbyt małe zainteresowanie rakiem jelita grubego, drugim największym zabójcą rakowym w Polsce oraz dlaczego wczesne wykrywanie tej choroby jest tak niskie.
Nie zwlekaj aż będzie za późno!
Marzec to kampania programu społecznego budowania świadomości „Rak Jelita Polska” pod hasłem:
Nie zwlekaj, aż będzie za późno!
Jako specjalista w tej dziedzinie, jestem w codziennym kontakcie z osobami, które operuję i zbyt często słyszę od nich, że odkładanie badania kolonoskopowego lub opóźnianie zasięgnięcia porady lekarskiej były jednymi z ich największych zaniedbań.
Wstyd, ignorowanie objawów, albo jak mi powiedziano, że jesteś zbyt młoda/y na raka jelita grubego, są to również wspólne tematy, które słyszę podczas rozmów z pacjentami i ich bliskimi.
Najistotniejsze jest to, że nikt nie zna, twojego ciała lepiej niż ty.
Najnowsza kampania programu budowania świadomości choroby „Rak Jelita Polska” Nie zwlekaj, aż będzie za późno! służy jako ważne przypomnienie, że kolonoskopia, wczesne rozpoznanie i leczenie może uratować ci życie nawet w 90% przypadków.
W tym miesiącu, chcemy również podkreślić istotną rolę opiekunów i bliskich. Proces choroby raka jelita grubego jest odczuwalny nie tylko przez tych, którzy żyją z chorobą, ale również przez ich bliskich i opiekunów. Więc jeśli wspierasz partnera lub bliską ci osobę z rakiem jelita grubego, jesteś niezwykle ważnym ogniwem w procesie leczenia i powrotu do normalności.
Nie czekaj aż będzie za późno to moja rada dla wszystkich którzy chcą uniknąć raka jelita grubego.
Prof. Dr. hab. N. med. Marek Szczepkowski
Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej
Szpital Bielański, Warszawa
Szkolenie dla lekarzy rodzinnych / Sympozjum "Postępy w chirurgii kolorektalnej"
Rak Jelita Polska jest częścią VI Ogólnopolskiego Sympozjum "Postępy w chirurgii kolorektalnej".
Patronat: Polski Klub Koloproktologii, Towarzystwo Chirurgów Polskich, Kliniczny Oddział Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej Szpitala Bielańskiego w Warszawie, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, Konsultant Krajowy w dziedzinie Chirurgii Ogólnej - Prof. Grzegorz Wallner, Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Stomijnych, Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, Medycyna Praktyczna, European Federation for Colorectal Cancer, Polska Federacja Szpitali.
Przewodniczący Komitetu Naukowego: Prof. Marek Szczepkowski.
VI Ogólnopolskie Sympozjum ,,Postępy w chirurgii kolorektalnej” to naukowe święto, na które przygotowano niezwykle interesujący i bogaty program naukowy. W trakcie Sympozjum uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów wybitnych Ekspertów, które dotyczyły najbardziej aktualnych problemów chirurgii kolorektalnej drugiej dekady XXI wieku. Organizatorzy starali się, aby forma przekazu była jak najbardziej różnorodna, bogata i atrakcyjna.
W programie znalazły się między innymi oprócz „klasycznych” prezentacji ustnych m. in. sesje: video „Jak ja to robię”, prezentacje przypadków klinicznych, prawniczą, proktologiczną, dyskusje i debaty nt. zapalnych chorób jelit, sesję nt. leczenia interdyscyplinarnego w raku jelita grubego, najnowocześniejsze
technologie medyczne w chirurgii jelita grubego, leczenie wielospecjalistyczne w patologii miednicy małej, leczenie wspomagające raka jelita grubego, zaawansowane warsztaty terapii podciśnieniowej, sesja plakatowa oraz sesje dla pielęgniarek z warsztatami tematycznymi.
Sympozjum miało charakter interdyscyplinarny - wzięło w nim aktywny udział kilkudziesięciu ekspertów z takich dziedzin jak chirurgia ogólna, kolorektalna, gastroenterologia, endokrynologia, anestezjologia, onkologia kliniczna, chirurgia onkologiczna, radioterapia, chemioterapia, nefrologia, urologia, ginekologia,
patomorfologia i diagnostyka obrazowa.
W ramach organizowanego pod koniec marca w Serocku VI Ogólnopolskiego Sympozjum „Postępy w Chirurgii Kolorektalnej” - „To Ty decydujesz o swojej wiedzy a ona o jakości i skuteczności leczenia Twojego Pacjenta” odbyło się już drugie z cyklu szkoleń dla lekarzy rodzinnych, będące jednym z elementów ogólnopolskiego programu świadomości Rak Jelita Polska.
Szkolenie dla lekarzy rodzinnych "Ciąg dalszy nastąpił" - "Choroba uchyłkowa, biegunki i cała reszta", przygotowane i moderowane przez Prof. Marka Szczepkowskiego, Prof. Jarosława Regułę, dr Annę Pietrzak, Dyr. Dariusza Hajdukiewicza oraz Romana Fedorczuka obejmowało m.in. zaganienia z zakresu choroby uchyłkowej (leczenie zachowawcze, kiedy kierować do chirurga) i biegunki, przedstawione zostały i omówione ciekawe przypadki kliniczne oraz założenia samego programu społecznościowego „Rak Jelita Polska”.
Program Rak Jelita Polska jest kierowany do szerokiej rzeszy społeczeństwa, w tym do pracowników firm głównie produkcyjnych, bezpośrednio w ich zakładach pracy, jak również do środowiska lekarskiego (lekarze specjaliści, lekarze rodzinni).
Miesiąc Świadomości Raka Jelita
Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego to inicjatywa w ramach programu „Rak Jelita Polska”, która ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na chorobę, która zabiera życie 70 Polaków tygodniowo. Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym typem raka notowanym w Polsce, atakuje zarówno mężczyzn, jak i kobiety, w podobnej proporcji i po raku płuc jest największym zabójcą rakowym w Polsce.
Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego ma nieść pozytywny sygnał ratowanie życia poprzez wczesne wykrywanie.
Rak jelita grubego jest jednym z najbardziej uleczalnych typów raka,
w przypadku wczesnego stwierdzenia choroby.
Informacje rozpowszechniamy w każdym zakątku kraju, od małych do dużych miejscowości, w zakładach pracy i ośrodkach zdrowia. Docieramy do rodzin oraz pojedynczych osób, a zakres i dotarcie zależy od pomysłowości i zaangażowania wolontariuszy oraz mediów, którzy z nami współpracują.
Wsparcie finansowe instytucji i firm w zamian za promocję jest dla nas bardzo istotne. Bez tego nasz nieliczny zespół nie byłby w stanie sprawnie funkcjonować i prowadzić działań na skalę ogólnokrajową.
Wszystkich zainteresowanych, zarówno osoby indywidualne jak i firmy, zapraszamy do współpracy.
Skontaktuj się z naszym biurem drogą telefoniczną lub mailową.
Rak jelita Jestem za Młody!
Masz raka jelita grubego. To zdanie, którego nie spodziewa się usłyszeć, młody człowiek. Jednak każdego roku ponad 1 000 młodych Polaków słyszy taka diagnozę.
Istnieje błędne przekonanie, że rak jelita grubego jest "chorobą starego człowieka", ale rzeczywistość jest taka,
że nigdy nie powinno się mówić, że jesteś za młody/a na raka jelita grubego.
Mimo, że większość nowo zdiagnozowanych przypadków raka jelita grubego występuje u osób w wieku 50 lat i powyżej, 1 z 14 Polaków z rozpoznaniem raka jelita grubego są to osoby w wieku poniżej 50 lat.
„Rak Jelita Jestem za Młody” to jedna z inicjatyw programu „Rak Jelita Polska” prowadzenia kampanii kierowanej do młodych ludzi, aby pomóc im lepiej zrozumieć ich ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i podjąć odpowiednie działania.
Czynniki takie, jak moje Geny, moja Rodzina, moje Zdrowie, moje Ciało, mój Styl Życia mogą mieć wpływ, jeśli chodzi o raka jelita u młodszych osób.
Ryzyko raka jelita grubego jest czymś, czego ludzie w każdym wieku muszą być świadomi, więc jeśli jesteś młodym człowiekiem pobierz informacje z naszej strony i podziel się nimi ze swoimi przyjaciółmi.
Bycie młodym nie sprawi, że jesteś odporna/y na raka jelita grubego. Nikt nie zna twojego ciała lepiej niż ty, więc go słuchaj i jeśli coś jest nie tak, umów się jak najszybciej na rozmowę z lekarzem.
Jeśli raka jelita grubego jest zdiagnozowany we wczesnym stadium, 90 procent przypadków można skutecznie wyleczyć.
Rak jelita grubego u młodych ludzi informacje
Około 15 000 Polaków jest diagnozowanych z rakiem jelita grubego każdego roku, średnio 7% z nich to osoby w wieku 50 lat. Ponad 4 000 Polaków przegrywa walkę z rakiem jelita grubego każdego roku, z czego 5% z nich to osoby w wieku 50 lat. Zarówno mężczyźni jak i kobiety są równo narażeni na zachorowanie na raka jelita grubego, z ogólnym podziałem 50% mężczyzn i kobiet w wieku 50 lat.
Świadomość i działania oferują nadzieję na zmniejszenie liczby młodych Polaków, którzy umierają co roku z powodu raka jelita grubego.
Należy zwracać uwagę na następujące czynniki ryzyka raka jelita grubego:
Powyższe informacje są bardzo ogólne. Program „Rak Jelita Polska” wraz z Polskim Klubem Koloproktologii opracował ankietę zachorowań, które mamy nadzieję będziemy na bieżąco otrzymywali od lekarzy z całej Polski.
Objawy raka jelita grubego
We wczesnym stadium raka jelita grubego często nie ma wyraźnych objawów. Niekiedy jednak mogą wystąpić następujące symptomy:
Jeśli masz którykolwiek z tych objawów, to nie znaczy, że masz raka jelita grubego, ale bardzo ważne jest omówić te dolegliwości z lekarzem.
Chociaż wiele z objawów raka jelita grubego są wspólne dla wielu problemów zdrowotnych, nie należy przyjmować założenia "jesteś za młoda/y na raka jelita grubego". W celu wyjaśnienia objawów należy zwrócić się do lekarza o skierowanie na dalsze badania.
Historia rodziny
Większość osób, u których zdiagnozowano raka jelita, nie ma historii tej choroby w rodzinie.
Jednakże, mając rodzinę, krewnych, zwłaszcza w pierwszym stopniu pokrewieństwa, takich jak rodzice, bracia, siostry i dzieci, chorych na raka jelita grubego znacznie zwiększone jest ryzyko zachorowania również ciebie. U jednego lub więcej krewnych pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rozpoznaniem, młodszych niż 55 lat lub dwóch lub więcej krewnych pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rozpoznaniem w każdym wieku. Na przykład, jeśli u jednego z rodziców zdiagnozowano raka jelita grubego przed 55 rokiem życia, masz 3 do 6-krotny wzrost ryzyka rozwoju choroby. Jeśli u dwojga twoich bliskich krewnych zdiagnozowano raka jelita grubego (w każdym wieku), licz się z podwójnym wzrostem ryzyka.
Ryzyko zachorowania na raka jelita podwaja się, jeśli masz jednego bliskiego krewnego, u którego zdiagnozowano chorobę w wieku powyżej 55 lat.
Jeśli jesteś osobą w młodszym wieku i masz w rodzinie przypadek zachorowania na raka jelita grubego, wskazane jest, aby skonsultować się z lekarzem na temat konkretnej porady dotyczącej wykrywania raka jelita grubego.
Dieta i styl życia
Szacuje się, że zmiany w diecie i aktywności fizycznej mogą zmniejszyć szansę występowania raka jelita grubego aż o 75 procent, więc ważne jest, aby młodzi ludzie byli świadomi tego, co mogą zrobić, aby pomóc zmniejszyć ryzyko. Dlatego zalecenia dietetyczne oraz aktywność fizyczna będą zasadniczą częścią naszego programu, ciągle udoskonalanego w oparciu o najnowsze dostępne dane na rynku.
Rak Jelita Badania Przesiewowe
Międzynarodowe (Australia, Nowa Zelandia, Anglia i inne kraje) zalecenia medyczne sugerują badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego co 1 do 2 lat, przy użyciu testu przesiewowego raka jelita grubego, znanego jako test Faecal Immunochemical Test (FIT) w wieku od 50 roku życia ponieważ ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, gwałtownie wzrasta od 50 roku życia.
Osoby, które chcą uczestniczyć w badaniach przesiewowych mogą uzyskać informacje o badaniach przesiewowych raka jelita grubego w Polsce poprzez program „Rak Jelita Polska”.
Wspólnota Chorych na Raka Jelita
Wielu chorych na raka jelita, zwłaszcza w młodszym wieku, może czuć się samotnych i wyizolowanych gdy zdiagnozowano u nich chorobę, również w trakcie rekonwalescencji. Często dlatego, że panuje błędny pogląd, w społeczności, iż rak jelita grubego dotyka tylko osoby starsze, a także dlatego, że wiele chorych na raka jelita grubego napotykanych w trakcie leczenia to osoby w podeszłym wieku.
Rodzice z małymi dziećmi, osoby u progu kariery zawodowej, single, studenci oraz nowożeńcy chorzy na raka jelita, często są na innym etapie życia niż ci, u których rozpoznano tą chorobę w starszym wieku. Sytuacja rodziców dziecka z rozpoznaniem raka jelita może być bardzo trudna. Dlatego możliwość porozmawiania z innymi, którzy wiedzą, co przechodzą osoby chore, może być bardzo pomocne i jest to jeden z istotnych elementów oraz zadań programu „Rak Jelita Polska” łączenie pacjentów, ich bliskich z innymi w podobnej sytuacji życiowej.
Dzielenie się swoją historią i doświadczeniem w celu podniesienia świadomości i niesienie pomocy innym, to również duża część pracy programu „Rak Jelita Polska”.
Możesz przeczytać historie wielu dzielnych młodych pacjentów z rakiem jelita grubego i ich bliskich na stronie Rak Jelita Polska w zakładce „Wspólnota”. Pokazujemy również przypadki osób z innych części świata, aby uzmysłowić wszystkim zainteresowanym, że rak jelita grubego jest jednym z największych zabójców rakowych na świecie oraz to, że bez względu na narodowość, większość przypadków i problemów jest podobna.
Mamy to szczęście, że współpracujemy z Polskim Klubem Koloproktologii, skupiającym najlepszych specjalistów w tej dziedzinie w Polsce, a wielu również na świecie.
Wsparcie dla młodych ludzi i ich bliskich
Przyjazny zespół programu „Rak Jelita Polska” w miarę możliwości jest pod ręką, aby odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące raka jelita, te duże i małe.
Chętnie odpowiemy na pytania dotyczące profilaktyki, badań przesiewowych, diety, stylu życia, objawów, historii rodziny, diagnozowania lub leczenia. Odpowiemy na nie sami lub skierujemy do współpracujących specjalistów do spraw żywienia i leczenia stomijnego.
Dołącz
Dołącz do programu „Rak Jelita Polska” poprzez twoją ulubioną sieć społecznościową, podziel się swoim doświadczeniem i tym co spotkało cię w walce z chorobą. Przyłącz się do innych pacjentów z rakiem jelita grubego i ich bliskich, i pomóż nam nieść przesłanie świadomości raka jelita.
Facebook www.facebook.com/RakJelitaPolska
Twitter www.twitter.com/RakJelitaPolska
Instagram www.instagram.com/RakJelitaPolska
YouTube www.youtube.com/user/RakJelitaPolska
Google+ www.plus.google.com/+RakJelitaPolska
LinkedIn www.linkedin.com/company/RakJelitaPolska
Rak Jelita Polska App www.rakjelitaapp.org
Nie Siedź na objawach
Informacje o raku jelita są dostępne na naszych stronach internetowych. W miarę zdobywania funduszy, głównie od firm pragnących budować swój wizerunek jako prospołeczne, będziemy opracowywali i dystrybuowali materiały promocyjne i informacyjne o symptomach raka jelita grubego. Powinny one być dostępne w przychodniach, zwłaszcza u lekarzy pierwszego kontaktu.
Zależy nam na tym, aby miliony pacjentów odwiedzających przychodnie i kliniki w całym kraju miało okazję dowiedzieć się, jak rozpoznać objawy raka jelita grubego z naszej broszury „Nie siedź na Objawach”.
Poczekalnie są idealnym miejscem do wzmocnienia świadomości raka jelita i rozpoczęcia rozmowy z lekarzem. Wiemy, że ludzie są często nieśmiali i zakłopotani aby wspomnieć o objawach takich jak krwawienie z jelit lub zmiany czynności jelit. Dlatego my postaramy się skorzystać z tej okazji, aby przypomnieć ludziom, że są oni w idealnym miejscu, aby uzyskać sprawdzone porady. To nie musi być rak jelita grubego, ale jeśli tak jest, wczesna diagnoza może uratować życie.
Ludzie powinni pamiętać, że choroba nie dyskryminuje. To może i dotyka mężczyzn i kobiet w każdym wieku.
Ludzie powinni również skorzystać z okazji, aby porozmawiać z lekarzem pierwszego kontaktu na temat badań przesiewowych raka jelita grubego. Większość ludzi w wieku od 50 roku życia, bez objawów lub zwiększonego ryzyka, może wykonać samodzielnie test raka jelita grubego wykorzystując preparaty TUMOR M2-PK. Jednakże istnieją okoliczności, takie jak rodzinna historią choroby, gdy Twój lekarz zaleci inną opcję, jak kolonoskopia.
Nie bój się rozmawiać o tym z lekarzem rodzinnym. „Nie Siedź na Objawach” będzie aktualizowane przy wsparciu finansowym firm.
Brzoskwiniowy miesiąc
Brzoskwiniowy miesiąc jest akcją wspierającą program „Rak Jelita Polska”. Jest jedną z największych akcji promocyjnych prowadzonych w „Miesiącu Świadomości Raka Jelita” lub w innym ustalonym terminie, gdzie Polacy są zachęcani do wspierania istotnej pracy zespołu „Rak Jelita Polska” poprzez zakup „Brzoskwiniowej Wstążki Świadomości Raka Jelita” oraz brzoskwiń i moreli tematyczne związanych z tym dniem.
Dlaczego brzoskwinia - znaczenie i symbolika koloru brzoskwiniowego, a charakter człowieka (według kolorystyka.pl)
„Osoba która zdecydowała, że najlepiej ją opisuje kolor brzoskwiniowy jest subtelna, litościwa, prawa i skłonna do uniesień.
Brzoskwiniowy to jeden z najbardziej towarzyskich i ogólnoludzkich kolorów, z jakimi można się identyfikować, kolor owoców i nieba o brzasku. Subtelny niczym róż lecz podobnie jak pomarańcz zwrócony ku konstruktywnemu działaniu, posiada jednak własną osobowość i nadaje tym, którzy się z nim utożsamiają naturę wrażliwą, humanitarną i czynną.
Jeżeli wybrałeś kolor brzoskwiniowy, posiadasz zdolność do ubezpieczania względnie umacniania uczuć innych, choć sam lubisz być emocjonalnie niezależny i móc robić, co tylko zachcesz. Wybrałeś kolor pożądany w pokojach dziecinnych i jadalniach, dzieci go kochają. Dzięki tobie inni mogą zaczerpnąć tchu i nabrać sił, to twoja największa siła. Jedyną twoją słabością jest to, że nie umiesz zdać sobie sprawy z własnej wartości, zwłaszcza że twoje różowe (czyli przysłowiowe złote) serce wchodzi ci w drogę.”
Pestki z owoców moreli zawierają witaminę B17, zabezpieczającą przed zachorowaniem na raka. Z kolei olej z pestek bezpośrednio wpływa na wzmocnienie odporności. Kupując te owoce wspieramy również Polskich producentów brzoskwiń i moreli.
Historia programu „Rak Jelita Polska”
Historia zaczęła się w 2010 roku, kiedy pomysłodawca programu został zdiagnozowany III stopniem zaawansowania choroby. Po radioterapii, 9 godzinnej operacji oraz różnorodnych z tym związanych przejściach osobistych nawiązał współpracę z Polskim Klubem Koloproktologii, którego ówczesnym Prezesem został Pan Profesor Marek Szczepkowski, lekarz prowadzący pomysłodawcy programu. Zdając sobie sprawę z potrzeby tego typu działań zaproponowaliśmy w ramach bezgotówkowych świadczeń obsługę w zakresie prowadzenia strony internetowej, cotygodniowego newslettera oraz inne usługi PR.
Ze względu na to, że w Polsce nigdy nie była prowadzona kampania poświęcona wyłącznie świadomości raka jelita grubego, postanowiliśmy wzorem innych krajów opracować założenia i program „Rak Jelita Polska”.
Naszą kampanię oparliśmy na własnych pomysłach, ale także czerpaliśmy z doświadczeń innych krajów, starając się dostosować je do polskich realiów.
Brzoskwiniowe LOGO
Symbolami programu są pomarańczowe logo, pin Brzoskwini oraz Pomarańczowa Wstążka Świadomości Raka Jelita Grubego. Brzoskwinia w naszej kampanii symbolizuje w pigułce wiadomość o raku jelita.
Obrys brzoskwini pojawia się jako streszczenie ludzkiego jelita grubego. Mały otwór w brzoskwini jest wyrzeźbiony przez robaka. Robak wcześnie wykryty i usunięty nie jest w stanie kontynuować niszczenia brzoskwini lub zdrowia drzewa.
Tak samo jest z ludźmi - jeżeli rak jelita grubego zostanie wykryty wcześnie, może być skutecznie leczony, a pacjent może nadal cieszyć się pełnią życia. Brzoskwinie i morele są również pożywne oraz są źródłem błonnika pokarmowego.
Włącz się do akcji „Brzoskwiniowy miesiąc”
Zapraszamy firmy do włączenia się do programu poprzez zamieszczenia u siebie naszych materiałów informacyjnych oraz dostarczanie brzoskwiń dla pracowników.
Chcesz właczyć się w nasz program w szerszym zakresie lub w inny sposób wspomagać naszą akcję? Skontaktuj się z nami: ABK Grupa, tel.: +48 22 401 22 16, e-mail: kontakt@rakjelita.pl.
Nie bądź głupem. Testuj KUPĘ!
Badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego mogą uratować twoje życie. W miarę możliwości finansowych planujemy zorganizować kampanię medialną pod roboczym hasłem „Nie bądź głupem, Testuj KUPĘ”, mającą na celu podnoszenie świadomości raka jelita grubego i zachęcanie większej ilości Polaków do badań przesiewowych w kierunku choroby.
Kampania rozpocznie się w sieci, ma przyciągnąć uwagę, w zabawny i lekki sposób rozwijać poważny temat, którego wszyscy dorośli Polacy muszą być świadomi, zwłaszcza ci w wieku 50 lat i więcej.
Masz odwagę Podejmij Wezwanie. Zrób badania!
Pod tym hasłem planujemy prowadzenie kampanii uświadamiającej konieczność badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. Mamy nadzieję na pozyskanie ambasadorów kampanii, osób które same lub ich krewni doświadczyli tej choroby.
Badania przesiewowe Raka Jelita Czy masz odwagę? Kampania jest planowana głównie w aptekach, zachęca również tych, którzy podejmują wyzwanie, aby rozpowszechniali informacje o badaniach przesiewowych pośród swoich znajomych i bliskich.
Zarówno dla mężczyzn jak i kobiet, historia zachorowań na raka w najbliższej rodzinie oznacza, że mają większe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego niż w populacji ogólnej.
Konkretne porady na temat badań przesiewowych powinny być uzgodnione z lekarzem, natomiast osoby ze średnim ryzykiem raka jelita powinny rutynowo przeprowadzać badania przesiewowe na krew utajoną w kale, co 1-2 lata od 50 roku życia.
Kampania ma na celu uświadomienie, że rozmowy na temat raka są trudne, jak również podjęcie decyzji o wykonaniu badań przesiewowych raka jelita grubego, ale ostatecznie, to w najlepszym interesie każdego z nas jest po prostu je zrobić. Szczególnie biorąc pod uwagę, jak szybko i łatwo te testy wykonać samodzielnie w zaciszu domowym!
Raka Jelita badania przesiewowe Czy masz odwagę? Ma na celu wzmocnienie głównego przesłania: Dołącz do kampanii świadomości raka jelita grubego.
Dyskusja pomaga usunąć zakłopotanie otaczające rozmowy o raku jelita, także z rodziną i przyjaciółmi na temat oznak, objawów i badania.
Test wykonaj test przesiewowy raka jelita grubego, zwłaszcza jeśli jesteś po 50 roku życia.
Podziel się akcja skupia się na dzieleniu się informacjami o historii medycznej twojej rodziny z bliskimi krewnymi.
Program wykorzystuje testy immunochemiczne kałowe, które są dostępne aptekach na terenie całego kraju, zapewniając łatwy dostęp do prostego i skutecznego sposobu wykrywania raka jelita grubego na jak najwcześniejszym etapie.
Oczywiście każda osoba może również poprosić swojego lekarza o wykonanie badań przesiewowych, a jeśli jesteś w wieku powyżej 50 lat możesz skorzystać z narodowego programu.
Women's Run FUN RUN
W ramach organizowanych wspólnie z Urzędami Dzielnic m.st. Warszawy oraz Partnerami bezpłatnych treningów biegowych Women's Run, w okresie wakacji zrealizowane zostały specjalne treningi Women's Run FUN RUN, mające na celu budowanie świadomości choroby raka jelita wśród lokalnych społeczności.
Prowadzony przez agencję ABK Grupa, Polski Klub Koloproktologii, Szpital Bielański, Urząd Marszałkowski i Miasto Stołeczne Warszawa program społeczny Rak Jelita Polska zawiera zróżnicowane działania, od szkolenia lekarzy rodzinnych, poprzez lokalne działania w firmach prywatnych i państwowych, aż po ogólne akcje promocyjno-informacyjne. Women's Run FUN RUN jest właśnie jedną z takich akcji - zorganizowana została we wszystkich współpracujących z programem Women's Run dzielnicach Warszawy.
Women's Run FUN RUN łączy przyjemne z pożytecznym!
Program Women's Run realizowany jest nieprzerwanie od 7 lat w wybranych dzielnicach Warszawy. Treningi w bieżącej edycji realizowane są w dzielnicach Ursynów, Bielany, Wola, Włochy i Bemowo od kwietnia do października. Treningi są bezpłatne, prowadzone przez wykwalifikowanego instruktora raz w tygodniu w każdej lokalizacji, kierowane do amatorów oraz osób, które dopiero chcą zacząć swoją przygodę z bieganiem i aktywnością sportową.
Więcej informacji o programie oraz akcji Women's Run FUN RUN na stronie www.womensrun.pl/fun-run.html.
Są już z nami:
Kontakt:
ABK Grupa, tel.: +48 22 401 22 16, e-mail: kontakt@rakjelita.pl
„Rak Jelita Polska”, strona www oraz podmiot prowadzący program nie są odpowiedzialne za jakiekolwiek medyczne usługi, zabiegi, diagnozy lub leczenie.
To lekarz lub lekarze prowadzący pacjenta są wyłącznie odpowiedzialni za przeprowadzenie i stosowanie usług oraz zabiegów medycznych.
Wyłączną wolą lekarza lub pacjenta jest skorzystać lub nie z informacji oferowanych w ramach „Rak Jelita Polska”.
Informacje zawarte na stronie „Rak Jelita Polska” mają stanowić podstawę do budowania świadomości choroby. Wszystkie materiały są wyłącznie informacyjne
i nie mają intencji ani zamiaru zastępowania usług medycznych specjalistów oraz nie mogą być jako takie traktowane.
ABK Grupa 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone.