Polub nas na Facebooku

Organizator:

Partnerzy:

DZIAŁAJ

BĄDŹ

AKTYWNY

W 2016 r. w Polsce liczba chorych na nowotwory zwiększyła się do...

 

Liczba chorych na nowotwory w Polsce w 2016 r. najprawdopodobniej po raz pierwszy zwiększyła się do 180 tys. - wynika z najnowszego raportu dotyczącego sytuacji pacjentów onkologicznych w naszym kraju.

 

Nie ma jeszcze oficjalnych danych Krajowego Rejestru Nowotworów na ten temat. Raport "Dostęp pacjentów onkologicznych do terapii lekowych w Polsce na tle aktualnej wiedzy medycznej" opracowany przez firmę PEX PharmaSequence podaje jedynie dane szacunkowe.

 

Wynika z nich, że w 2016 r. liczba chorych zwiększyła się do 180,3 tys. i nadal będzie rosnąć. W 2014 r. na nowotwory zachorowało w Polsce 159,2 tys. osób. Główny autor raportu Tomasz Kiełczewski podkreśla, że zwiększa się również liczba zgonów z powodu chorób nowotworowych. W 2005 r. przekroczyła ona 90 tys., a w 2014 r. zwiększyła się do 95,6 tys.

 

W latach 1999-2014 łącznie na nowotwory zmarło w naszym kraju prawie 1,5 mln osób. "Jest to populacja wielkością równa sumie mieszkańców Krakowa i Łodzi. To tak jakby oba te miast zniknęły z mapy Polski w ciągu 15 lat" - podkreślają autorzy opracowania.

 

Podobnie jest w innych krajach Unii Europejskiej i USA, gdzie liczba chorych na nowotwory stale rośnie. Głównym powodem jest starzenie się społeczeństw państw uprzemysłowionych, w tym również Polski, bo choroby nowotworowe częściej występują właśnie u ludzi starszych.

 

Jednak chorują nie tylko starsi. Wśród chorych coraz więcej jest również ludzi poniżej 35. roku życia, szczególnie kobiet. W latach 1999-2014 liczba nowych chorych w tej grupie wiekowej zwiększyła się u nas z 4 tys. do 5 tys., czyli wzrosła o 22 proc.

 

Zachorowalność na choroby nowotworowe w Polsce - w porównaniu do innych krajów - jest nadal stosunkowo niska (np. dwukrotnie mniejsza niż na Węgrzech). Jesteśmy pod tym względem na jednym z ostatnich miejsc w Europie. W naszym kraju w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców w latach 2012-2015 chorowało ponad 400 osób.

 

Mniej zachorowań było w tym okresie jedynie w Czarnogórze (395), Rosji (375), Izraelu (372), na Cyprze (361), Ukrainie (361) oraz w Rumunii (295). Pierwsze miejsce zajęły Węgry, gdzie na 100 tys. mieszkańców w tym samym okresie na nowotwory zachorowało aż 980 osób. Drugie miejsce przypadło Czechom (872), a trzecie Danii (696).

 

Niestety, Polska wyróżnia się niskim poziom tzw. pięcioletnich przeżyć chorych na nowotwory. Według badania Eurocare-5, w latach 2000-2007 pięć lat od wykrycia nowotworu żyło u nas zaledwie 41 proc. pacjentów. Tomasz Kiełczewski podkreśla, że w Unii Europejskiej pod tym względem jesteśmy na przedostatnim miejscu, tuż przed Bułgarią, gdzie 5 lat od wykrycia nowotworu żyło w tym samym okresie zaledwie 39 proc. pacjentów.

 

Przed Polską w tej statystyce są Łotwa (42 proc. pięcioletnich przeżyć), Słowacja (45 proc.), a także Chorwacja, Litwa i Estonia (46 proc.). Najlepsze efekty leczenia uzyskano w Szwecji (gdzie 65 proc. pacjentów chorych na nowotwory w latach 2000-2007 przeżywało 5 lat), w Finlandii (61 proc.) oraz Belgii i Austrii (61 proc.). Średnio w Europie pięcioletnie przeżycia w tym samym okresie osiągano u ponad 54 proc. pacjentów.

 

Niska pięcioletnia przeżywalność pacjentów onkologicznych powoduje, że Polska zajmuje jedno z czołowych miejsc pod względem umieralności. W przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców w 2013 r. na nowotwory złośliwe zmarło u nas 292 chorych, co stawia nas na siódmym miejscu w Europie po Węgrzech (352), Chorwacji (334), Słowacji (327), Słowenii (315), Danii (302), Łotwie (301) oraz Serbii (298).

 

"W przypadku Polski współczynniki umieralności w porównaniu do innych krajów są wysokie zarówno w grupie osób młodszych, jak i starszych" - podkreślają autorzy raportu. Uważają oni, że wynika to z tego, że nasz system ochrony zdrowia nie jest dostatecznie przygotowany do radzenia sobie z chorobami nowotworowymi.

 

źródło: www.rynekzdrowia.pl

 

 

Są już z nami:

Patronat honorowy:

Partnerzy:

Wspierają nas:

Patroni medialni:

Kontakt:

ABK Grupa, tel.: +48 22 401 22 16, e-mail: kontakt@rakjelita.pl

„Rak Jelita Polska”, strona www oraz podmiot prowadzący program nie są odpowiedzialne za jakiekolwiek medyczne usługi, zabiegi, diagnozy lub leczenie.

To lekarz lub lekarze prowadzący pacjenta są wyłącznie odpowiedzialni za przeprowadzenie i stosowanie usług oraz zabiegów medycznych.

Wyłączną wolą lekarza lub pacjenta jest skorzystać lub nie z informacji oferowanych w ramach „Rak Jelita Polska”.

 

Informacje zawarte na stronie „Rak Jelita Polska” mają stanowić podstawę do budowania świadomości choroby. Wszystkie materiały są wyłącznie informacyjne

i nie mają intencji ani zamiaru zastępowania usług medycznych specjalistów oraz nie mogą być jako takie traktowane.

 

 

ABK Grupa 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone.

www.abkgrupa.pl